1

در مراسم افتتاحیه فیلم درخت خاموش مطرح شد⇐اگر سینما یک جا بماند موجب مرگ و انحطاط است

سینماروزان/کیوان بهارلویی: مراسم افتتاحیه فیلم سینمایی «درخت خاموش» محصول سینمای ایران و ترکیه با حضور سازندگان فیلم، اهالی رسانه ،هنرمندان و شخصیتهای فرهنگی توسط گروه سینمایی هنر و تجربه در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد

در ابتدای این مراسم و پیش از نمایش فیلم   علی نوری‌اسکویی تهیه‌کننده این فیلم گفت: از حضور شما دوستانی که امروز در این جمع حضور دارید متشکرم و خوشحالم که بعد از 43 سال، اولین اکران یک فیلم سینمایی ترکیه‌ای را روی پرده سینمای ایران داشته باشیم. همچنین از گروه هنر و تجربه تشکر می‌کنم که جسارت به خرج دادند و این فیلم را اکران کردند و  کارشان قابل تقدیر است.

وی با اشاره به اهمیت نمایش آثار سینمایی در کشورهای دیگر، افزود: من معتقدم همان‌طور که فیلم‌های سینمای ایران برای ما عزیز و محترم بوده و دوست داریم همه جای دنیا نمایش داده شود و مخاطبان لذت ببرند، سینمای کشورهای دیگر نیز همین طور است. این جریان مانند خونی است که با تپش در حرکت است و اگر سینما یک جا بماند موجب مرگ و انحطاط است همان‌طور که دوست داریم آثار سینمایی ایرانی در دنیا دیده شود، نیاز داریم فیلم‌های سینمایی دنیا را هم در کشورمان ببینیم.

وی با تشکر از عوامل فیلم درخت خاموش گفت:  باید از مصطفی خرقه‌پوش، تهیه‌کننده دیگر فیلم، مجید شیخ‌انصاری که متواضعانه، مشاور هنری این فیلم بود و مجید مجیدی که پدرانه در کنار ما بود تشکر ویژه کنم.

در ادامه فایسال سویسال، کارگردان ترکیه ای فیلم نیز گفت: من از سال 2003 که به ایران آمدم تا فوق‌لیسانس سینما بخوانم، رویایی داشتم که فیلمی بسازم که روبروی تماشاگران نجیب ایران نمایش داده شود. اکنون بعد از 18 سال این فیلم ساخته شد و رویای من به حقیقت پیوست. بسیار خوشحالم که این فیلم که تولید مشترک ایران و ترکیه است، در محافل بین‌المللی نیز جوایزی کسب کرده است.

این کارگردان ادامه داد: مردم ایران و ترکیه فرهنگ و اعتقادات مشترکی دارند و با این دیدگاه مشترک، فیلم‌های بهتر و قوی‌تری می توان ساخت. امیدوارم این همکاری مشترک به این فیلم ختم نشود و ادامه دار باشد.

در ادامه، کوبرا کیپ، بازیگر نقش مکمل زن فیلم سینمایی «درخت خاموش» گفت: خوشحالم که اینجا هستم و این اولین بار است که به ایران می آیم و این فیلم را اینجا در کنار شما می‌بینم. امیدوارم از آن خوشتان بیاید.

همچنین سردار اورچین، بازیگر این فیلم نیز  گفت: خوشحالم که اینجا در کنار شما هستم و این فیلم را با شما می‌بینم. ایران کشوری است که فرهنگ و ادبیات غنی و تجربه‌های دیرین دارد و از این همکاری میان دو کشور بسیار خوشحالم.

دریا اورس، سفیر ترکیه  در ایران  نیز گفت: حضور شما در این سالن سینمایی برای ما خوشحال کننده است. من امشب را به عنوان شبی ویژه به یاد خواهم داشت . از همه عوامل و دوستانی که از فیلم حمایت کردند ممنونم و امیدوارم بعد از این هم در ادامه فعالیت‌های فرهنگی مشترک ایران و ترکیه آثار جدیدی داشته باشیم و قدر و قیمت این دوستی و برادری دو طرفه را بدانیم.

اجرای این مراسم را علی زادمهر بر عهده داشت و افرادی همچون مجید مجیدی ،علیرضا تابش،هوشنگ گلمگانی ،عباس یاری ،کامران رسول زاده ،اتابک نادری،مرتضی علی عباس میرزایی،رائد فرید زاده،ستاره حیدر آبادی وجمعی از اهالی رسانه حضور داشتند

اکران فیلم سینمایی درخت خاموش از روز یکشنه 13 شهریور در گروه سینمایی هنر و تجربه اغاز شده است و قرار است نشست نقد و بررسی این فیلم روز دوشنبه 14 شهریور ساعت 18 در پردیس سینمایی چارسو با حضور سازندگان فیلم  برگزار شود.