۰۷۱۱۱۴۰۱

درگذشت پیک مرگ سریال «شوق پرواز»+عکس

سینماروزان: هرچه به روزهای آخر سال نزدیکتر می شویم آمار متوفیان هنری هم بیشتر می‌شود و بعد از درگذشت علی معلم، خسرو شجاع زاده و افشین یداللهی در هفته اخیر حالا خبر آمده که پرویز بشردوست نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر که تجربیاتی هم به عنوان بازیگر در سینما داشت مرحوم شده است.

به گزارش سینماروزان پرويز بشردوست متولد سال ۱۳۲۹ در تبريز بود و بعد از پایان تحصيلات تا ديپلم، فعاليت هنري‌اش را از سال ۱۳۴۶ با نمايشنامه نويسي آغاز كرد. «باغ آرزوها» و «عمو زنجيرباف» دو نمايشي است كه بشردوست در دهه ۵۰ منتشر كرد.

در سال ۱۳۵۳ «باغ آرزو» به كارگرداني محمد صالح‌علاء و بازيگري بشردوست روي صحنه آمد.

بشردوست سال ۱۳۵۴ گروه هنري «آژيده» را تأسيس كرد و ضمن سرپرستي، به تدريس عملي تئاتر پرداخت. «عمو زنجيرباف» نخستين نمايش گروه آژیده بود كه مدت يك ماه در انجمن فرهنگي ايران و آمريكا اجرا شد.

بشردوست در سال ۱۳۵۵ به دعوت علي نصيريان به اداره تئاتر رفت و نمايش «انفاركتوس» را نوشت كه شش ماه در «خانه نمايش» روي صحنه بود.

برخي ديگر از نمايشنامه هايي كه بشردوست به عنوان نويسنده، بازيگر و كارگردان در آنها شركت داشته، عبارتند از «خبرهاي روز»، «تحويلدار»، «انفجار»، «افسانه ماشاالله‌خان» و «درخت انگور» که این آخری از نمایشهای محبوب دهه ۶۰ بود.

بشردوست که سابقه نگارش تعدادي فيلمنامه براي مجموعه‌هاي تلويزيوني داشت بازی در سینما را هم با آثاری نظیر «همه دختران من»، «جاده عشق»، «مرد نامرئی» و «روزی که خواستگار آمد» تجربه کرده بود.

بشردوست سابقه ایفای نقش در سریالهای تلویزیونی را هم داشت و از جمله در سریال «شوق پرواز» نقش پیک مرگ را بازی میکرد و خبر شهادت خلبانها را به خانواده هایشان می‌داد!

پرویز بشردوست و جهانگیر الماسی در دهه 50
پرویز بشردوست و جهانگیر الماسی در دهه ۵۰
image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۷:۰۵
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=36221

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code