1

پدرو آالمادوار درباره همکاری با اصغر فرهادی سخن میگوید

سینماژورنال: يكي از دو رقيب اسكار، ديگري را تحسين كرد. پدرو  آلمادوار، گفت كه اصغر فرهادي از معدود فيلم‌سازاني است كه هنوز هم در زمينه روابط خانوادگي حرف‌هايي براي گفتن دارد.
به گزارش سینماژورنال و به نقل از “شرق” دو رقيب اسكار 2012 قرار است ساخت فيلم جديدي را با يكديگر كليد بزنند. پدرو آلمادوار و اصغر فرهادي هرچند اين‌روزها دور از هم هستند اما درحال فراهم‌آوردن مقدمات فيلمي‌اند كه از سال آينده ساخت آن آغاز مي‌شود.

 آلمادوار، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده اسپانیایی است كه همه‌چیز درباره مادرم (۱۹۹۹) و با او حرف بزن (۲۰۰۲) ازجمله معروف‌ترين آثارش به‌شمار مي‌روند. او پس از ساخت فیلم «همه‌چیز درباره مادرم»، جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی را به‌دست آورد. همچنين او با فيلم «با او حرف بزن»، برنده جایزه اسکار سال ٢٠٠٢ شد و اثر ديگرش «زنان در آستانه شکست ذهنی» توانست نامزد دریافت جایزه بفتا شود.

او به‌همراه برادرش، آگوستين آلمادوار، كمپاني ساخت فيلمي با عنوان ال دسئو را تأسيس كرده و قرار است فيلم «سكوت» را كه اين روزها درحال كارگرداني آن است، از طريق اين كمپاني روانه بازار كند.
يكي از پروژه‌هاي سينمايي بعدي او ساخت فيلمي با كارگردان ايراني برنده جايزه اسكار است. آلمادوار تهيه‌كننده فيلمي است كه كارگرداني آن را اصغر فرهادي برعهده خواهد داشت. بازیگران این فیلم از میان هنرپیشگان آمریکایی و اسپانیایی انتخاب شده‌اند. قصه فیلم نیز به زبان انگلیسی و اسپانیولی روایت خواهد شد.
البته اين دو، پيش از اين نيز در كنار هم قرار گرفته بودند اما در جايگاه رقيب. در سال ٢٠١١ نام اين دو كارگردان در فهرست نامزدهاي بخش فيلم‌هاي خارجي‌زبان شصت‌ونهمين دوره جوايز سالانه گلدن گلوب قرار داشت.

يكي از روزها اصغر فرهادي به دیدن ما آمد
همكاري  آلمادورا و فرهادي در يك فيلم درحالي صورت مي‌گيرد كه كارگردان اسپانيايي در متني كه در وب‌سايت ال دسئو منتشر كرده، ضمن شرح جزئياتي در مورد وضعيت ساخت فيلم «سكوت»، به فرهادي نيز اشاره كرده است. او در مورد فرهادي چنين می‌نویسد:«يكي از روزها اصغر فرهادي به دیدن ما آمد. ما قبل از آن در سال ٢٠١١ از نظر نامزدشدن در جوايز بين‌الملل با هم سهيم بوديم و در بسياري از موارد در يك فهرست قرار داشتيم. شركت سوني‌كلاسيك نيز اقدام به توزيع فيلم‌هايمان كرد».
اين كارگردان و تهيه‌كننده سپس به فيلم «جدايي نادر از سيمين» اشاره می‌کند: «جدايي يكي از مهم‌ترين‌هاي جايزه گلدن‌گلوب بود. این اتفاق‌ها باعث شد دوستی ما پیوند بخورد.»

فرهادي نوشتن پروژه بعدي خود را به پایان برده
آلمادوار در مورد فيلمي كه قرار است با فرهادي بسازد، اضافه می‌کند: «فرهادي نوشتن پروژه بعدي خود را به پایان برده است و داستان اين فيلم در اسپانيا اتفاق مي‌افتد. او به محل فيلم‌برداري ما آمد تا در مورد فيلم صحبت كند».
فيلم فرهادي قرار است به صورت مشترك از سوي آلمادوار و يك تهيه‌كننده فرانسوي با عنوان «ممنتو» كه تهيه‌كنندگي «گذشته» را نيز انجام داده بود، صورت بگيرد كه آلمادوار هم به اين موضوع اشاره كرده است: «درحال‌حاضر اين تمايل هست كه به صورت مشترك با تهيه كننده فرانسوي، تهيه فيلم را انجام دهيم».

من يكي از بزرگ‌ترين تحسين‌كنندگان سينماي فرهادي هستم
اين كارگردان در بخش پاياني نوشته‌‌اش، ضمن اظهار اميدواري از موفقيت در پروژه جديدش با فرهادي، می‌نویسد:«من يكي از بزرگ‌ترين تحسين‌كنندگان سينماي فرهادي هستم. او يكي از معدود نويسندگان معاصر است كه هنوز حرف‌هايي در مورد روابط خانوادگي براي گفتن دارد».