1

تعریض کارگردان “یلدا” به مجری”ماه عسل”؟⇐اصرار به درخواست بخشش گرفتن از ولی دم، برق از سرم پراند!!

سینماروزان: فیلم “یلدا” ازجمله آثار قابل تامل جشنواره سی و هفتم فجر بود که به تازگی روانه اکران در گروه هنروتجربه شده است.

“یلدا” را مسعود بخشی ساخته و سعی کرده در قالب داستانی پیرامون قتل و قصاص، با قرار دادن مرکزیت اتفاقات فیلمش در استودیوی یک برنامه اشک‌آور تلویزیونی، تعریضی بزند به برنامه‌هایی نظیر “ماه عسل” که عموما ماه رمضان روی آنتن می‌روند.

مسعود بخشی که ایفای نقش مجری فیلمش را به آرمان درویش سپرده، در چرایی ربط دادن فیلمش به یک برنامه اشک‌آور با تعریضی به “ماه عسل” به اعتماد گفت: سه ورسيون اول فيلمنامه كل داستان را در زمان‌هاي مختلف تعريف مي‌كردند تا اينكه تماشاي برنامه‌اي مشابه لذت عفو كه پر بيننده‌ترين شوي تلويزيون مملكت بود و مجري به اصرار درخواست بخشش گرفتن از يك ولي دم داشت، برق از سرم‌ پراند!

بخشی ادامه داد: بعد از تماشای آن برنامه تصميم گرفتم كل قصه را در زمان واقعي اين برنامه تعريف كنم، انتخابي كه روايت را بي‌اندازه فشرده و البته دشوار مي‌كرد.

مسعود بخشی با اشاره به کارگردانانی نظیر سیدنی لومت و اینگمار برگمن که پیشتر چنین تجربیاتی داشته‌اند اظهار کرد: سيدني لومت، استاد مسلم درام‌هاي فضاي بسته(chamber drama) است و بيشتر از «شبكه»، فيلم «12 مرد خشمگين» او را دوست دارم. سينماگر بزرگ‌تر و پيچيده‌تري كه بسياري از شاهكارهايش در فضاي بسته روايت مي‌شود و مرز تئاتر و سينما را با خلاقيت بسيار در هم آميخته، اينگمار برگمان سوئدي است.