۰۷۰۳۱۴۰۱

افشای دلیل اصلی توقیف شش ساله فیلمی که گفته می‌شد به دلیل شباهت کاراکترش با احمدی‌نژاد توقیف بوده+عکس

سینماژورنال: سامان سالور کارگردان جوان سینمای ایران این روزها فیلمی به نام “آمین خواهیم گفت” را در گروه سینمایی هنروتجربه روی پرده دارد.

به گزارش سینماژورنال “آمین خواهیم گفت” در سال ۸۹ و در دولت احمدی‌نژاد ساخته شد و در جشنواره سی ام فجر هم نمایش داده شد اما در آن دولت نتوانست پروانه نمایش بگیرد و در دولت فعلی هم وارد گروهی شده که اکرانهایی محدود و نه سراسری دارد.

سالور چند روز قبل در گفتگویی به طرح این مسأله پرداخته بود که یکی از دلایل توقیف این فیلم شباهت رفتاری یکی از کاراکترها با محمود احمدی‌نژاد بوده است.(اینجا را بخوانید)

سالور از بازیگری به نام حمید حبیبی فر  به عنوان ایفاگر کاراکتری که رفتارش شبیه به احمدی نژاد دانسته شده بود نام برده بود.

با این حال از آن جا که حبیبی فر ظاهرش کمترین شباهتی با رییس جمهور سابق ندارد این سوال برای بسیاری از مخاطبان پیش آمده بود که چطور می شود کاراکتری بی ربط به احمدی نژاد به دلیل شباهت با او اسباب توقیف یک فیلم را فراهم کند!؟

ریس سابق اداره نظارت: این حرف کاملا بی‌پایه است/اسناد ممیزی فیلمها موجود است

برای بیشتر دانستن در این باره ابتدا به سراغ علیرضا سجادپور رفتیم. عليرضا سجادپور رییس اداره نظارت سازمان سینمایی دولت دهم در این باره به سینماژورنال گفت: اساسا این حرف که فیلمی خاص به دلیل مشابهت فلان کاراکتر با رییس جمهور سابق ممیزی یا توقیف شده حرف کاملا بي‌پايه‌اي است. در تمام مدتي که بنده در اداره نظارت مشغول به فعاليت بودم هيچ فيلمي به این دلیل و دلايلی مشابه گرفتار مميزي نشد.

وي ادامه داد: البته من دقيقا بخاطر ندارم که مشکل “آمين خواهيم گفت” چه بوده است و علاقمندان مي‌توانند از مديران سينمايي بخواهند اسناد مرتبط با اين فيلم را که قطعا در آرشيو اداره نظارت وجود دارد را منتشر کنند. خود کارگردان هم بد نيست به ارشاد مراجعه کند و ببيند دليل چيست.

حمید حبیبی فر در نمایی از "آمین خواهیم گفت"
حمید حبیبی فر در نمایی از “آمین خواهیم گفت”/همان کاراکتری که ادعا شده به دلیل شباهت با احمدی‌نژاد باعث توقیف فیلم شده

عضو فعلی اداره نظارت: فیلم مشکل شرعی داشت

از آن سو یکی از اعضای اداره نظارت سازمان سینمایی فعلی که نمی‌خواست نامش فاش شود درباره اصلی ترین مشکل پیرامون اکران “آمین خواهیم گفت” به سینماژورنال گفت: ممیزی فیلم ربطی به احمدی نژاد ندارد. در فیلم کاراکتری وجود دارد که ایفاگرش یک بازیگر زن است. کارگردان سر این کاراکتر را تراشیده و او را به عنوان یک دختر پسرنما معرفی کرده است در حالی که در برخی سکانسهای فیلم این کاراکتر با بازیگر مرد تماس بدنی داشت.

وی ادامه داد: مهمترین مشکل فیلم همین مسأله شرعی بوده که باید رعایت می شد وگرنه به خاطر اله‌مان سیاسی خاصی فیلم ممیزی نشده است.

دختری با رفتارهای پسرانه

به گزارش سینماژورنال بازیگر زنی که با سری تراشیده در “آمین خواهیم گفت” بازی کرده آزاده زارعی است. زارعی نزد مخاطبان عام با ایفای نقش “باران” در سریال “آوای باران” حسین سهیلی زاده شناخته می شود اما ۴ سال قبل از “آوای باران” با “آمین خواهیم گفت” وارد سینما شد.

وی در “آمین خواهیم گفت” نقش کاراکتری به نام “اصغر فرشته” را بازی می کند؛ دختری که علاقه زیادی دارد رفتارهای پسرانه از خود بروز دهد.

زارعی که پيش از آن منشی صحنه سينما بوده است در شرایطی به عنوان عامل واقعی ممیزی “آمین خواهیم گفت” معرفی شده که کارگردان فیلم علاقه زیادی داشته که ممیزی را به احمدی نژاد ربط دهد.

توسل به شگردی کهنه
در دورانی که حتی بازیگران فیلمی به نام “پایان نامه ” که در نشست مطبوعاتی این فیلم در جشنواره بیست و نهم فجر با سینه هایی ستبر به گلایه از برخورد اهالی رسانه با فیلم پرداخته بودند، مدام به انتقاد از دست اندرکاران آن فیلم می پردازند بدون اینکه از دستمزدهای پر و پیمانی بگویند که بخاطر بازی در “پایان نامه” نصیبشان شده بود (!!!) اینکه توجیه توقیف یک فیلم مانند “آمین خواهیم گفت” هم احمدی نژاد قلمداد شود آن قدرها عجیب نیست، در حالي كه به نظر اين شگرد بسيار كهنه به نظر ميرسد.

آمین خواهیم گفت
آزاده زارعی(چپ) با سری تراشیده در نمایی از “آمین خواهیم گفت”

 

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۴
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=18257

بعدش؟

مطالب مرتبط

3 نظر برای مطلب "افشای دلیل اصلی توقیف شش ساله فیلمی که گفته می‌شد به دلیل شباهت کاراکترش با احمدی‌نژاد توقیف بوده+عکس"

 1. رهی گفت:

  تو این مملکت هر چند وقت یک بار فحش دادن به یه نفر مد میشه
  این روزا هم مده که به احمدی نژاد فحش بدن

 2. غفاری گفت:

  خیلی ابلهانه است که هر جا کم میارن میندازن گردن مدیر سابق

 3. الی گفت:

  مگه خود این اقای کارگردان تو دولت قبل سه تا فیلم نساخت؟؟

  سیزده ۵۹
  تمشک
  آمین خواهیم گفت

  ولی تو دولت فعلی حتی نتونسته یک فیلم هم بسازه

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code