۱۲۰۷۱۴۰۲

ادعای فیلمبرداری که اخیرا کارگردان شده⇐ اصلا فیلم نمی‌بینم چون دلم می‌خواهد در اجتماع زندگی کنم!/به بهروز وثوقی گفتم نه “قیصر” را دیده‌ام و نه “گوزنها” را ولی سکانس به سکانس آنها را حفظم!!

سینماروزان: زمانی بود فیلم دیدن و کتاب خواندن و به طور کلی افعال فرهنگی، عاملی بود برای ژست و پز دادن ولی گویا باید رفته‌رفته شاهد این باشیم که فیلم ندیدن و کتاب نخواندن-که این یکی را ساسی مانکن هم توصیه کرده-و به‌جایش درگیری با عالم مجاز، است که عاملی شود برای ژست دگراندیش بودن!؟؟

ازجمله فیلمهای روی پرده فیلمی است با عنوان “حمال طلا” که به‌نوبه خود دریچه‌ای گشوده برای روایت بدبختی‌های ناشی از التهابات ارز در ایران؛ تورج اصلانی کارگردان این فیلم که پیشتر به‌عنوان فیلمبردار شناخته شده است مدعی شده اصلا فیلم نمی‌بیند!

تورج اصلانی به تینا جلالی در اعتماد گفت: واقعيتش اين است كه من اصلا فيلم نمي‌بينم. بيشتر دنبال كشف دنياي اطرافم هستم و سينما در اين مسير براي من يك ابزار است نه ارجاع. مي‌خواهم زندگي اطرافم، اجتماعي كه در آن زندگي مي‌كنم از نگاه خودم در فيلمم روايت شود. واقعا مي‌گويم فيلم‌بين نيستم.

به گزارش سینماروزان تورج اصلانی با اشاره به همکاری با بهروز وثوقی در “فصل کرگدن”بهمن قبادی گفت: با بهروز وثوقي همكاري مي‌كرديم، وقتي به او گفتم فيلم‌هاي «قيصر» و «گوزن‌ها» را نديدم، متعجب شده بود كه مگر مي‌شود تو «قيصر» را نديده باشي؟ وقتي پشت صحنه فيلم «گوزن ها» و «قيصر» را برايش تعريف مي‌كردم ديگر اصلا باورش نمي‌شد، گفت مگر مي‌شود تو داستان فيلم، سكانس به سكانس آن را خوب مي‌داني حتي پشت صحنه فيلم‌ها را برايم تعريف مي‌كني. چطور فيلم را نديدي؟ در جواب به او گفتم من زياد مي‌خوانم و تمام آنچه از سينما دارم از كتاب‌ها و مطالبي است كه خوانده‌ام و در كنار اين نوشته‌ها طبيعتا داستان فيلم هم روايت مي‌شود. به اين طريق، من در جريان فيلم قرار مي‌گيرم. به او گفتم آن زمان كه «قيصر» در سينماها اكران شد در منطقه‌اي كه ما زندگي مي‌كرديم اصلا برق نداشتيم. شايد باورتان نشود هنوز هم شهر سنقر سينما ندارد.

اصلانی در چرایی فیلم ندیدن گفت: فیلم نمی‌بینم براي اينكه دلم مي‌خواهد در اجتماع زندگي كنم.اعتقادي به تماشاي فيلم و اقتباس ندارم و در آن شرايط نمي‌توانم كار كنم بايد تصاوير و ذهنيات خودم را روايت كنم و زماني هم به اين كار مبادرت مي‌ورزم كه حرفي براي گفتن داشته باشم و نكته‌اي كه مي‌خواهم در فيلمم روايت ‌كنم حتما بايد حرف خودم باشد اگر از خودم باشد، درست از كار درمي‌آيد ولي اگر بحث قياس مطرح باشد، مطمئنم كارم خوب نمي‌شود.

 

image_print
تاريخ انتشار: شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۶:۴۳
لینک کوتاه: https://www.cinemajournal.ir/?p=61432

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code