۲۵۰۱۱۴۰۰

پس از ۱۱ سال انتظار بی‌حاصل برای دریافت مجوز از ارشاد⇐”ملک جمشید” کوروش یغمایی در آمریکا منتشر می‌شود!!!

سینماژورنال: صبح جمعه ۲۱ خردادماه آخرین آلبوم کوروش یغمایی نه توسط شرکت‌های داخلی، بلکه از سوی یک شرکت آمریکایی قدرقدرت در حوزه انتشار موسیقی، منتشر خواهد شد.

به گزارش سینماژورنال و به نقل از “شرق” انگار بخت یار ایرانی‌ها نبود که اثرِ هنرمند خود را مستقیم از مراکز مجاز فروش موسیقی تهیه کنند چراکه آن‌طور که کوروش یغمایی می‌گوید، شرکت آمریکایی Now-Again Records قرار است آلبوم این استاد موسیقی راک را صبح جمعه در سراسر جهان به‌جز ایران، توزیع کند.

نکته غم‌انگیز اینجاست که تمام اشعار این آلبوم به زبان فارسی هستند و نامش، یعنی «ملک جمشید» یادآور اثر بزرگ و ملی ایران، شاهنامه، بوده، اما ایرانی‌ها که سال‌ها آثار کوروش یغمایی را دنبال کرده و از طرفداران بی‌شمار او محسوب می‌شوند، نمی‌توانند از آخرین اثرش بهره‌مند شوند. 

یازده سال در دست انداز مجوز

بروشور «ملک جمشید»، با گزارشی به قلم کوروش یغمایی به پیشگاه مردم ایران آغاز می‌شود؛ گزارشی کوتاه اما پر از درد؛  او در این گزارش از دلایل انتشار این آلبوم در فضایی خارج از زادگاهش می‌گوید: «آلبوم ملک جمشید با وجود داشتن مجوز شعر و موسیقی، از آغاز کار دولت پیشین، به شیوه سلیقه‌ای به مدت هشت سال از پخش آن جلوگیری شد و در پی آن در معاونت هنری دولت تازه، پس از گرفتن مجوز شعر و موسیقی برای بار دوم و باز‌سازی آن در استودیو، تاکنون مدت سه سال است که با بهانه‌گیری‌های گوناگون از پخش آن جلوگیری شده است».

با وقت کشی مواجه شدم و ارائه ندادن هر گونه پاسخ رسمی

یغمایی می‌گوید: «از سوی دیگر، همان‌گونه که معاونت هنری وزارت ارشاد نیز آگاه است، سه سال از درخواست پخش همین آلبوم (ملک جمشید) از سوی کمپانی پژوهشی آمریکایی (Now-Again Records) برای پخش در جهان (به‌جز ایران)، در جایگاه یک آلبوم جهانی با شعر پارسی که برای نخستین‌بار نام ایران را در گستره موسیقی روز جهان مطرح می‌کند، می‌گذرد.از آنجا که من همواره در اندیشه آن بوده‌ام که آثار هنری‌ام، به دست صاحبان اصلی‌اش یعنی مردم ایران برسد، از کمپانی یادشده درخواست کردم برای هم‌زمانی پخش آلبوم در ایران و جهان تا گرفتن مجوز پخش در ایران، کار را به تعویق بیندازد اما سرانجام وقت‌کُشی‌های اداری بدون قید زمان از سوی معاونت هنری، یعنی ارائه‌ندادن هرگونه پاسخ رسمی تاکنون، گریبانگیر این کمپانی آمریکایی هم شد و مدیریت و دست‌اندرکاران آن پس از سه سال انتظار بیهوده، با بهت و حیرت هنوز چشم‌به‌راه صدور مجوز آلبوم در ایران هستند!»

حتی گذشت ۱۱ سال هم نتوانسته بهانه ای برای صرفنظر از انتشار باشد
کوروش یغمایی، پیش‌تر به نقل خاطره‌های ساخت و شکل‌گیری آلبوم «ملک جمشید» پرداخته و از مسئولان وقت گله کرده بود که چرا با وجود اخذ مجوزهای لازم، راه را برای انتشار این اثر هموار نمی‌کنند ولی حالا گویی نه او که کمپانی خارجی که قرار بود هم‌زمان با انتشار این اثر در ایران، آن را به صورت جهانی نیز منتشر کند، کاسه صبرش لبریز شده و جمعه (بیست‌ویکم خرداد) را روز رونمایی از این آلبوم عنوان کرده است، چراکه به گفته یغمایی «این اثر در تاریخ موسیقی مدرن پاپ ایران یک اثر بی‌نظیر است که حتی گذشت زمان ١١ ساله هم نتوانسته بهانه‌ای برای صرف‌نظر شرکت آمریکایی در انتشار آن شود».

با پوزش از مردم ایران از این به بعد آثارم را به شیوه جهانی منتشر خواهم کرد
آهنگ‌ساز و خواننده‌ای که موسیقی‌اش مبتنی‌بر راک ایرانی است که شاید بتوان آن را راکِ «سایکدلیک/روانگردان» نامید و در آثارش همیشه جلوه‌های جدال روشنایی و تاریکی که از قدیمی‌ترین ویژگی‌های هنر ایرانی بوده را می‌شنویم، حالا نگاهی به تاریخچه سال‌ها ممنوعیت فعالیتش می‌اندازد و اضافه می‌کند: «هرچند که در ٣٧ سالی که پشت‌سر نهاده‌ایم، ٢٧ سال ممنوعیت‌های گوناگون هنری را با شکیبایی و ایستادگی گذرانده‌ام، اما برپایه وظیفه‌ای ملی و هنری که همواره بر دوش خود احساس می‌کنم، برای ثبت و حفظ این دستاورد مهم فرهنگی که نام ایران را برای نخستین‌بار در رسانه‌های موسیقی روز جهانی مطرح می‌کند، ناگریز و ناگزیر، با پوزش از پیشگاه مردم فرهیخته و گران‌مایه ایران، آلبوم «ملک جمشید» و در پی آن، دیگر آثار موسیقی خود را در خارج از ایران و به شیوه‌ای جهانی منتشر خواهم کرد».

برای اولین بار موزیک مدرن ایران وارد عرصه جهانی شد

انتشار «ملک جمشید» در نوع خود هم غم‌انگیز و هم شادی‌بخش است؛ از یک‌سو، آلبوم کوروش یغمایی بعد از سال‌ها انتظار روانه بازار شده و از سوی دیگر، گویی پدرخوانده موزیک راک ایران از نوع انتشار آن که خارج از سرزمین مادری‌اش است، ناراضی است: «به‌هررو آلبوم ملک جمشید منتشر شد، اما نه آن‌گونه که می‌خواستم در سرزمین و میهنم ایران، بلکه در کشوری دیگر و برای جهانیان. بااین‌همه، با پخش این آلبوم، برای اولین‌بار موزیک مدرن ایران وارد عرصه جهانی شد و حال من آرزویی جز پیروزی و سربلندی برای ایران و هم‌میهنان عزیزم ندارم».

هم‌وطنان این آهنگ‌ساز و خواننده بزرگ چه زمانی می‌توانند «ملک جمشید» را بشنوند؟
کوروش یغمایی برای اهالی موسیقی دنیا، نام ناآشنایی نیست و استقبال گسترده از آلبوم او، خصوصا با توجه به شرایط انتشارش، از همین حالا قابل‌پیش‌بینی است اما سؤال اینجاست که هم‌وطنان این آهنگ‌ساز و خواننده بزرگ چه زمانی می‌توانند «ملک جمشید» را بشنوند؟

آیا قرار است ممنوعیت غیررسمی فعالیت کوروش یغمایی همچنان ادامه پیدا کند درحالی‌که براساس پژوهش‌ها، او در فهرست معتبرترین موسیقی‌دانان راک جهان قرار گرفته است؟ 

image_print
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه 9 ژوئن 2016 - 11:10
لینک کوتاه: http://www.cinemajournal.ir/?p=23881

بعدش؟

مطالب مرتبط

یک نظر برای مطلب "پس از ۱۱ سال انتظار بی‌حاصل برای دریافت مجوز از ارشاد⇐”ملک جمشید” کوروش یغمایی در آمریکا منتشر می‌شود!!!"

  1. Sadr گفت:

    اینجاست که معلوم می شود مسئولان فرهنگی و هنری، هیچ چیز از فرهنگ و هنر این مملکت نمی دونن و به عبارتی ضد فرهنگ و هنر هستند. از دولت های هشتم و نهم که توقعی نیست ولی از دولت روحانی و وزیر ارشادش که جناب جنتی باشد، توقع بیش از این می رفت. قطعا جنتی در این سه سال و اندی هیچ کار مثبتی برای هنر و فرهنگ این مرز و بوم نکرده و معلومه که به درد این سمت نمی خوره….

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code