۲۵۰۷۱۳۹۸

ساخت فیلم زندگی مبارز الجزایری توسط کارگردان «۳۳روز»⇔پروژه‌ای مشترک به تهیه‌کنندگی یک سینماگر الجزایری

سینماروزان: جمال شورجه کارگردانی که هشت سال بعد از ساخت درام جنگی«۳۳روز» هنوز فیلم تازه ای را کارگردانی نکرده و در سالهای اخیر هم درگیر فراهم نمودن مقدمات تولید سریال «موسی(ع)» بوده است به عنوان کارگردان یک پروژه مشترک انتخاب شده است.

به گزارش سینماروزان این پروژه «احمد بای» نام دارد که به صورت مشترک میان ایران و الجزایر تولید خواهد شد. سابقه تولید «احمد بای» به فروردین سال ۹۶ بازمی‌گردد که سفر مسئولان فرهنگی دولت الجزایر به ایران و دیدار آنها با وزیر ارشاد به توافق بر سر ساخت یک فیلم مشترک منجر شد.

«احمد بای»درباره مبارزات احمد بای یکی از فرماندهانی است که با ‌اشغالگران فرانسوی نبردهای جانانه‌ای کرد و حتی پس از سقوط شهر «قسنطینه» به صحرا رفت و به مقاومت ادامه داد.

جمال شورجه پیش از این از تلاش برخی گروه‌های تکفیری برای سنگ‌اندازی در تولید این فیلم ضداستعماری خبر داده بود. بیشتر فشارها به دلیل حضور یک فیلمساز ایرانی در رأس این پروژه بود اما وزارت فرهنگ الجزایر زیر بار این فشارها نرفت، چرا که تهیه‌کننده فیلم از آغاز تولید آن خبر داده است.

«سمیره حاج جیلانی» تهیه‌کننده الجزایری این فیلم به ایرنا گفت: گروه ایرانی و الجزایری با همکاری یکدیگر، از هشت ماه پیش شروع مقدمات لازم برای ساخت آن را آماده کرده‌اند و اکنون منتظر آغاز فیلمبرداری هستند.

تهیه‌کننده فیلم «احمد بای» با ‌اشاره به اینکه ساختن فیلم‌های تاریخی آن هم در این حد و اندازه دشوار است افزود: در ساخت، تهیه دکور و طراحی لباس‌ها از هنرمندان و متخصصان ایرانی کمک گرفته‌ایم. برای این فیلم به بیش از دو هزار دست لباس نیاز داشتیم که ۲۱ خیاط الجزایری تحت نظارت و راهنمایی کارشناسان ایرانی شروع به دوخت این لباس‌ها کردند.

وی در ادامه از همکاری تیم ایرانی برای ساخت این فیلم ابراز رضایت کرد و گفت: دکورها، کارگاه‌های ساخت وسایل مورد نیاز برای این فیلم مانند کارگاه شمشیرسازی و … با کمک ایرانی‌ها با کمترین هزینه ممکن آماده شد و این می‌تواند سرمایه بسیار خوبی برای ساخت فیلم‌های تاریخی آتی در الجزایر باشد.

وی درباره کارگردان این فیلم نیز گفت: شورجه شخصیت شناخته شده و قابل احترامی است و با دوراندیشی و مهارت خود توانسته است تیم الجزایری را با تیم ایرانی کاملا هماهنگ کند.

این نخستین تجربه همکاری جمال شورجه با هنرمندان الجزایری است. وی نخستین ایرانی است که کارگردانی یک فیلم را در الجزایر برعهده می‌گیرد. پیش از این نیز هنرمندان ایرانی در فیلم‌هایی در بخش ‌گریم با الجزایری‌ها همکاری داشته‌اند که کار آنان با استقبال مواجه شد.

image_print
تاريخ انتشار: پنج شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵

بعدش؟

مطالب مرتبط

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر

*

code