روایت فاطمه معتمدآریا از اتفاقات کاشان…

سینماژورنال: فاطمه معتمدآریا که روز یکشنبه چهارم بهمن، برای شرکت در جلسه پرسش‌وپاسخ فیلمی هنروتجربه ای به نام «یحیی سکوت نکرد» در سینمای شهر کاشان، به این شهر سفر کرده بود، با مخالفانی روبرو شد که چندان علاقه ای به حضور وی در این شهر نداشتند. “ایلنا” از قولمصطفی جوادی‌مقدم رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان کاشان نوشته که نماینده ولی فقیه، امام جمعه کاشان، شورای فرهنگ عمومی شهرستان کاشان و سایر ارگان‌ها با حضور خانم معتمدآریا در نشست مخالف بودند.

به گزارش سینماژورنال از آن سو “رسانیوز” گزارش کرده که یک روز بعد از ماجرای کاشان برخی از حاضران در جلسه تفسیر قرآن آیت الله نمازی امام جمعه کاشان با فریاد “الله اکبر” و “مرگ بر منافق” و “تکلیف مسؤولینی را که فرش قرمز پهن کردند روشن کنید”، حمایت خود را از نماینده ولی فقیه در کاشان اعلام کردند و در پایان طوماری را که در محکومیت حضور هنرپیشه کشف حجاب كرده در کاشان بود امضاء کردند!

معتمدآریا در گفتگو با “شرق” روایتی از اتفاقاتی که در کاشان برایش رخ داده بیان کرده است و هرچند در ابتدا از خوشحالان حضورش در این شهر سخن گفته و خوشحالی اش از حضور این خوشحالان(!) اما در انتهای گفتگو به صراحت بیان کرده که توهین، تهمت و دروغ را نمی پذیرد.

سینماژورنال متن کامل گفته های معتمدآریا را ارائه می دهد:

‌در سفر شما به کاشان، چه اتفاقی افتاد؟
یکشنبه بعدازظهر برای جلسه پرسش‌وپاسخ فیلم «یحیی سکوت نکرد» به‌همراه کارگردان و عده‌ای از مسئولان سینما تجربه به کاشان رفتیم. در ورودی شهر گروهی از هنرمندان و هنردوستان، به استقبال ما آمدند، با هم گشتی در شهر زدیم و از آن‌همه زیبایی در معماری این شهر انرژی گرفتیم. سری هم به موزه عروسک‌ها زدیم. وقتی به سینما رسیدیم، به ما گفتند که از در پشتی وارد شویم، خوشبختانه سالن تقریبا پر بود. جلسه پرسش‌وپاسخ بسیار خوب برگزار شد و ساعتی دوست‌داشتنی را گذراندیم. در طول نشست سروصداهایی از بیرون شنیده می‌شد و مسئولان مرتب در رفت‌وآمد بودند. جلسه تمام شد و ما هم به تهران برگشتیم… .
‌فقط همین؟
این چیزی است که من دوست دارم از سفرم به کاشان در خاطرم بماند.
 ‌می‌شود در مورد اتفاقات ناخوشایندش بگویید؛ آنهایی که دوست دارید فراموش کنید!؟
(قدری مکث) بیانش سخت است… ، واقعیت این است که در آنجا عده‌ای که به هر دلیل مخالف من بودند، به حضورم در شهرشان اعتراض کردند و عده‌ای هم از حضورم بسیار خوشحال شدند و من خوشحال‌تر که بار دیگر به شهری قدم گذاشته‌ام که هنوز بوی تمدن و تفکر می‌دهد. این اتفاقی است که در کاشان افتاد.
‌ نمی‌خواهید جزئیات بیشتری را  بگویید؟
خب، ترجیح می‌دهم از جزئیات خوب حرف بزنم، از جوانان بااستعدادی که با سؤالات دقیق و حساب‌شده در مورد فیلم ما را غافلگیر کردند و این دستاورد بزرگی برای سینمای هنروتجربه بود و دیگر از نظم و انضباط و درایت و همکاری مقامات و مسئولان سینمایی و همچنین از همراهی سینماگران کاشان باید بگویم که بسیار سپاسگزار آنها هستم. من از سفر به کاشان اینها را همیشه به‌ خاطر خواهم داشت… ،چیز دیگری هم لازم است؟…
‌گویا اتفاقات دیگری هم افتاده بود؟
ببینید من با اینکه کسی با کار من و حرفه‌ام و حتی خود من مخالف باشد مشکلی ندارم ولی رفتارهای تهاجمی، توهین، بی‌احترامی، دروغ، تهمت و بی‌قانونی را نمی‌پذیرم و این اتفاقی است که در آنجا افتاد و من علاقه‌ای هم به بیان و شرح جزئیات اتفاقات ناخوشایند ضدفرهنگی ندارم. فقط امیدوارم برگزاری این‌گونه جلسات هنروتجربه برای سینماگران پربارتر و مفیدتر تداوم داشته باشد. البته آرزو می‌کنم بعضی از تجربیات ناخوشایند هم دیگر تکرار نشود.