۲۸۰۴۱۳۹۸

اعتراض اصغر نعیمی کارگردان مستقل سینمای ایران به طیف موسوم به روشنفکر⇐چرا محمود دولت آبادی که صف اول افطاری روحانی بود درباره اوضاع معیشتی مردم حرف نمیزند؟!/اصغر فرهادی که تا قبل از دریافت اسکار مدام نامه مینوشت چرا خاموش است؟!/ نظر حسین علیزاده درباره شرایط این روزهای ایرانیان چیست؟!/سیدعلی صالحی چرا سکوت کرده؟؟

سینماروزان: اوضاع سیاسی-اقتصادی ایران در یکی از ملتهب ترین دوران خود قرار دارد و خاموشی طیف موسوم به روشنفکر، پرسشهای جدی اصغر نعیمی نویسنده و کارگردان مستقل سینمای ایران را به دنبال داشته است.

نعیمی با نگارش یادداشتی پرسشهایی کلیدی از نمادهای جریان موسوم به روسنفکری و بی تفاوتی شان نسبت به اوضاع جامعه را طرح کرده است.

متن یادداشت نعیمی را بخوانید:

به روشنفکران خاموش کشورم فکر میکنم.
راستي چرا روشنفكران و هنرمندان تراز اول ما نسبت به مسايل سياسي، اجتماعي مهم و چالش برانگيز كم توجه و عموما بدون واكنش هستند؟
به عنوان مثال چرا در فقره اخير نوسانات اقتصادي كه موجب بروز تنش هاي جدي و بحران در عرصه اجتماعي شده يا مثلا مورد مهم و بحث برانگيز مذاكره يا عدم مذاكره با امريكا سكوت كرده اند و جامعه و حتا حاكميت را از نظرات خود – كه با توجه به اعتبارشان بسيار هم مي تواند تاثيرگذار باشد- مطلع و آگاه نمي كنند؟
مگر مي شود يك هنرمند و روشنفكر عقيده و نظر سياسي يا اجتماعي نداشته باشد؟ پس چرا اين آرا و نظرات ابراز نمي شوند؟
مثلا خود من خيلي كنجكاوم درباره درستي يا نادرستي مذاكره با امريكا، نظر آقاي اصغر فرهادي كه پیش از دریافت اسکار در مسئله «گور خواب ها» به رييس جمهور نامه نوشت و به دليل اقدامات ترامپ هم نتوانست در مراسم اسكار حاضر شود، را بدانم.
يا كنجكاوم بدانم آقاي محمود دولت آبادی كه به رغم انتقادات گسترده در صف اول مراسم افطار رييس جمهور حاضر شد، نظرش درباره عملكرد دولت در زمينه اقتصادي و تاثير سياست هايش بر معيشت مردم ايران چيست؟
اصلا چرا نبايد بدانيم آهنگساز خلاق و پيشرويي چون حسين عليزاده كه چند سال پيش طي متن شيوايي از دريافت نشان افتخاري شواليه دولت فرانسه امتناع كرد، چه نظري درباره شرايط اين روزهاي مردم ايران دارد. يا بسيار متعجبم استاد سيدعلي صالحي، به عنوان شاعري كه همواره كنش گر بوده، چرا در اين زمان سكوت كرده.
سياهه اين افراد مي تواند به تعداد تمام روشنفكران و هنرمندان ايراني كه به هر دليل خاموش مانده اند و مايل نيستند از اعتبارشان براي تاثير بر اوضاع امروز ايران و كمك به هم وطنان خويش استفاده كنند، ادامه پيدا كند.
نسلي از روشنفكراني كه سكوت كردند و توجه ندارند كه تاريخ اين گوشه نشيني و عافيت طلبي را فراموش نخواهد كرد.

image_print
تاريخ انتشار: یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۹:۱۵

بعدش؟

مطالب مرتبط

6 نظر برای مطلب "اعتراض اصغر نعیمی کارگردان مستقل سینمای ایران به طیف موسوم به روشنفکر⇐چرا محمود دولت آبادی که صف اول افطاری روحانی بود درباره اوضاع معیشتی مردم حرف نمیزند؟!/اصغر فرهادی که تا قبل از دریافت اسکار مدام نامه مینوشت چرا خاموش است؟!/ نظر حسین علیزاده درباره شرایط این روزهای ایرانیان چیست؟!/سیدعلی صالحی چرا سکوت کرده؟؟"

 1. مصیری گفت:

  اصغر نعیمی کاملا درست و سرراست حرف زده
  اون یکی اصغر تا اسکار نگرفته بود مدام اعلام موضع میکرد اما از بعد اسکار …
  هیچی به هیچی
  اون دولت ابادی هم که از یه طرف میگه مجوز نمیدن مجوز نمیدن
  از اون طرف بدوبدو میره افطاری میخوره
  والله هنگ کردیم از این همه تناقض

 2. فرهاد نصیبی گفت:

  ویوا اصغر
  عالی بود

 3. رضایار گفت:

  آقای نعیمی مستقل ماندن و اعتراض صریح تاوان داره
  که امثال شما و قبلترها مثل بیضایی تاوانشو دارن میدن
  این جماعت هم اگه بخوان حرف بزنن و کنار مردم باشن باید تاوان بدن
  تاوان دادن هم جربزه میخواد که هر کسی نداره

 4. مجید ناظمی گفت:

  اخه برادر من اگه بخواد اظهارنظر کنن که باید کلی تسهیلاتو از کف بدن…

 5. الی گفت:

  روراستی بدجوری کیمیا شده در این ملک
  بدجوری

 6. کیا گفت:

  چه کسی گفته اصغر فرهادی روشنفکر است. ایشان یک فیلمساز شهرستانی است که چند فیلم در ایران و دو فیلم خیلی بد در خارج ساخته است. روشنفکر تحصیلات مرتبط و مقالات و خیلی لازمه های دیگر می خواهد.

بی‌پرده با مخاطبین

ارسال نظر