ادعای عجیب محمدرضا ورزی که سریال تازه‌اش با اعتراضات قومیتی مواجه شده⇐۸۰ درصد سریال «ستارخان» کاملا تخیلی است!!!

سینماروزان: محمدرضا ورزی این روزها درگیر ضبط ادامه قسمت‌های سریال «ایراندخت» است. 10 قسمت از این سریال در ایام دهه فجر با عنوان سریال «ستارخان» با حضور فردی نه چندان شناخته‌شده به عنوان تهیه‌کننده(!) روی آنتن شبکه 1 رفت و البته اعتراضات قومیتی به آن با انتقادات برخی نمایندگان مجلس و نامه نگاری به رییس صداوسیما مواجه شد.(اینجا را بخوانید)

محمدرضا ورزی در پاسخ به این انتقادات و اینکه آیا همه زندگی سردار ملى در سریال 10قسمتى «ستارخان» روایت شده یا خیر به «تسنیم» گفت: اصلاً در سریال «ستارخان» بحث زندگینامه این شخصیت بزرگ مطرح نیست، تنها به رنجنامه‌اى از زندگى ستارخان پرداختیم، زندگینامه ستارخان را باید با یک بیگ پروداکشن قوى ساخت، در «ستارخان» به دوران نبرد جنگ‌ها در تبریز نپرداختیم.

ورزی گفت: رویکرد این سریال پرداخت به زندگى ستارخان نبوده است، بیشتر به فضایی که در چهار سال آخر عمر خودشان داشتند ورود کردیم. سریال «ستارخان» تنها یک برشى از سریال «ایراندخت» بود که در دوران مشروطیت روایت مى‌­شد، عملاً تاریخ انقلاب مشروطیت را هم نساختیم. 80 درصد این سریال یک قصه کاملاً تخیلى دارد و 20 درصد آن هم به زندگى چهار سال آخر عمر ستارخان مى‌پردازد.

وى در ارتباط با اینکه آیا خصایل رفتارى و گفتارى ستارخان در راستای واقع‌گرایى از شخصیت وى در سریال استفاده شده یا خیر، گفت: تقریبا تا حدود زیادى شخصیت ستارخان به‌درستى در سریال 10قسمتى «ستارخان» روایت شده است ولى بالاخره ستارخان ما ستارخان نمایشى است و به‌صورت نمایشى ستارخان را روایت کردیم نه در کتاب تاریخ. مطمئناً نمایش فضاى خاص خودش را دارد. بازسازى تاریخ در نمایش خیلى با کتاب تاریخ فرق مى‌کند. همواره گفتم باید تاریخ را براى مخاطب نمایشى کنیم تا بیننده جذب کنیم. این مسئله به‌معناى تحریف نیست و به اصل ماجرا وفادار هستیم، درباره خصلت‌ها و تکیه‌کلام‌هاى ستارخان براى ارائه درست به مخاطب خیلى کار کردیم.

ورزی تأکید کرد: در دل این قصه دوست داشتیم مخاطب را به وحدت برسانیم و اعلام کنیم امنیت ملى، ثبات ملى و اتحاد مردم در قومیت‌هاى مختلف مسئله مهمى است. اگر ذره‌­اى این مباحث دچار لغزش شود، دشمن نهایت بهره را خواهد برد. دشمن منافع ما را نمى­‌خواهد و کشور را در مسیر تجزیه خواهد برد تا ایران عزیز را به یک ایران کوچک تبدیل کند. سریال «ستارخان» هشدار مى‌دهد که مسائل داخلى را خودمان حل‌وفصل کنیم و طورى عمل نشود که دشمن از این مسائل بهره‌بردارى کند، براى وحدت و ثبات ملى باید همگى وحدت داشته باشیم. امیدوارم «ستارخان» مقوله پیام‌رسانى وحدت را به‌درستى انجام داده باشد.

این کارگردان در پاسخ به اینکه چرا اعلام کردید «دیگر تاریخ 100 سال اخیر را نخواهم ساخت؟» خاطرنشان کرد: این مسئله را به‌شوخى مطرح کردم ولى برخى سایت‌ها آن را جدى تلقى کردند. هر سریالى ساختیم به‌قدری با مدعیان مواجه شدیم و پاسخ داده‌ایم که واقعاً خسته شدیم، به همین خاطر سریالى خواهم ساخت که حداقل پنج پشت شخصیت‌های آن حضور نداشته باشند!

ورزی در ارتباط با استفاده از سعید نیکپور در نقش «ستارخان» گفت: ایشان طى چند دهه فعالیت بازیگرى ثابت کرده که تخصص خیلى خوبى به بازى در نقش‌هاى کلاسیک دارد که مهمترین این نقش‌ها بازى در نقش امیرکبیر و محمد على فروغى بود. نیکپور بسیار توانمند است، بنده هم از ویژگى‌های بارز ایشان در «ستارخان» استفاده کردم. سعید نیکپور بازیگر یک نسل طلایى است. سعى کردم نهایت استفاده را از این نسل طلایى بکنم، البته خودم هم تمام آنچه را از بازیگر نقش ستارخان مى‌­خواستم توسط سعید نیکپور دریافت کردم. بازخوردهاى دیده‌شده هم حاکى از موفقیت وى در نقش ستارخان است، هرچند نیکپور نقش «ستارخان» را در دهه 60 زمانى که خیلى جوان‌تر از امروز بود، بازى کرده بود.

وى در پایان گفت: مردم نیازمند شناخت از شخصیت‌هاى برجسته تاریخی کشورمان در تلویزیون هستند. باید در این راستا قدم برداریم و زندگى شخصیت‌هاى بزرگ کشورمان را که جانفشانى‌هاى زیادى برای ایران کردند بیشتر بسازیم تا مردم با تاریخ گذشته ایران بیشتر از گذشته آشنا شوند.